Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Wolności miejskie

1. Jeśli ktokolwiek przebywał w mieście Goslar i za życia nie zostało udowodnione, że jest poddanym, po jego śmierci nikt nie śmie go poddanym nazywać ani zniżać do stanu poddaństwa.

2. Jeśli zaś ktoś obcy przybędzie do rzeczonego miasta by w nim zamieszkać i w nim przez rok i dzień będzie pozostawał tak, że o stan poddaństwa nie byłby nigdy oskarżony, nie udowodnionoby mu go, lub sam do niego nie przyznałby się, niechaj cieszy się wspólną wolnością innych mieszczan, a po jego śmierci nikt niechaj nie śmie dochodzić do niego swych praw jako do poddanego.

11. Poza tym żaden z królów lub książąt albo obcych ludzi nie powinien przeciwko mieszczaninowi Goslaru przywodzić obcego na świadectwo, lecz oskarżenia swego winien dowodzić przez mieszczan.

17. Ktokolwiek przebywający w tymże mieście następnie umrze, a przez cały czas swego życia przez nikogo nie był ekskomunikowany lub zadenuncjowany, tego nikt nie powinien po śmierci ogłaszać ekskomunikowanym.

22. Niechaj nikomu także w tymże mieście prawo, którym cieszą się mieszczanie, nie będzie nadawane, jeśliby podobnie ich prawa nie zachował.

Z praw miasta Goslaru wydanych przez Fryderyka II dn. 13 VII 1219.

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 8: Miasta i mieszczaństwo średniowiecza (do schyłku XV w.) opracował Roman Heck, Warszawa 1959, str. 4

 

A. Jaki to rodzaj źródła historycznego?

B. Wyjaśnij, na czym polega i jakiej kategorii ludzi dotyczy wspomniane w źródle poddaństwo.

C. Jakie warunki należało spełnić, żeby za życia być uznanym za człowieka wolnego.

D. Oceń znacznie punktu 11. cytowanego źródła.