Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Odrzucenie korony czeskiej przez króla Władysława, 1420 r.

Naradzano się potem, azali król przyjąć miał albo odrzucić rządy kró­lestwa czeskiego i zgodnymi głosami uchwalono, aby Władysław, król Polski, z przyczyn odszczepieństwa w wierze, którym się znaczna liczba Czechów pokalała, i wszczynających się ustawicznie w ich kraju rozru­chów, niemniej z uwagi, że Czesi mieli w Zygmuncie, królu rzymskim i węgierskim, własnego króla i pana, i z innych wielu powodów, nie przyj­mował korony czeskiej. Na pozór jednak, aby okazał chęć powolną, a po­słom z Czech przybyć mającym, wyraźnej nie dawał odpowiedzi, i tając w myśli swe postanowienie, utrzymywał ich ile możności w nadziei, a to dlatego, iżby Zygmunt, król rzymski i węgierski, najgroźniejszy podów­czas Polski nieprzyjaciel i niepokojony ciągłą obawą, nie targał się tak zu­chwale na wyrządzanie krzywd i zniewag Królestwu Polskiemu.

Za: Wybór źródeł do historii Polski średniowiecznej (do połowy XV wieku), tom 3: Rozkwit społeczeństwa stanowego i powstanie państwa polsko-litewskiego (1386-1466), opracowali Gerard Labuda i Benon Miśkiewicz, Poznań 1970, str. 91

A. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej przedstaw argumenty za i przeciw przyjęciu korony czeskiej przez Władysława Jagiełłę.

B. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, dlaczego autor źródła zarzucił Czechom odszczepieństwo od wiary.

C. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej przedstaw stosunki panujące pomiędzy Władysławem Jagiełłą a Zygmuntem Luksemburskim.