Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Akcja rozbrajania żołnierzy niemieckich w Łodzi (listopad 1918 r.)

Padł rozkaz. Pierwsze oddziały bojowe ruszyły na miasto. Mogła być godzina 7 wieczorem. Wydane dyspozycje głosiły: zaalarmować miasto, rzucić postrach na Niemców, pociągnąć za sobą ludność. (...) Ob[ywatel] Szymański (...) uderzył nagle na niemiecki Komisariat Policji

przy ul. Karola 22. Niemców rozbroił, pałkarzom kazał iść do domów, broń skonfiskował, budynek obsadził swoimi ludźmi. Te pierwsze strzały, te pierwsze natarcia odbiły się potężnym echem w całym mieście. Ulice zawrzały…

(...) Tymczasem akcja w samym mieście rozszerzała się jak pożar. Objęła nie tylko peryferie miasta, ale przerzuciła się na miasta sąsiednie (...). Jednym z najpiękniejszych zadań to zajęcie Dworca Kaliskiego. Na czele specjalnie zorganizowanego plutonu, wśród którego znajdowali

się i tramwajarze, stanął Stefan Pudlarz. Miał zaledwie 5 rewolwerów systemu Browning, 4 rosyjskie karabiny i 5 sztuk szabel. Pierwsza potyczka rozegrała się przy moście kolejowym. Obustronna wymiana strzałów doprowadziła do kapitulacji 10 uzbrojonych żołnierzy niemieckich, strzegących mostów, torów i bagażowni. Zdobyto 10 karabinów wraz z amunicją. Dalszy etap zbrojnego zajmowania dworca odbył się już przy czynnej pomocy kolejarzy. W ciągu godziny unieszkodliwiono Niemców całkowicie (...).

Nie powiódł się za to atak na Dworzec Fabryczny. Oddział nasz, przyjęty gęstym ogniem przez Niemców, musiał się wycofać. Rannego w nogę kol. Bolesława Sałacińskiego dopadli Niemcy i zakłuli go bagnetami. Stało się to na ul. Skwerowej na szynach przed dworcem.

Ze wspomnień komendanta łódzkiej Polskiej Organizacji Wojskowej, Bolesława Fichny

Za: Rok 1918 we wspomnieniach mężów stanu, polityków i wojskowych, wybór i oprac. J. Borkowski, Warszawa 1987

 

A. Określ rodzaj źródła historycznego i oceń jego wiarygodność.

B.  Wymień główne cele formacji polskich.

C. Opisz taktykę polskich formacji zbrojnych.