Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Nota Komitetu Narodowego Polskiego do rządu angielskiego w sprawie polskiej akcji wojskowej i politycznej w Galicji. Paryż, 13 listopada 1918 r.

Działania wojenne i polityczne w Galicji Wschodniej, mogące przesądzić przyszłość tego kraju, rozpoczęli Ukraińcy łącznie z Austro-Niemcami i przy wyraźnym poparciu władz państwowych byłej monarchii austro-węgierskiej; władze te usunęły ze Lwowa naprzód wszystkie pułki polskie [chodzi o oddziały armii austro-węgierskiej, w których służyli Polacy], między innymi pułk 30 – z ludności Lwowa rekrutowany, ponieważ odpowiednio do charakteru na wskroś polskiego tego miasta jest on również na wskroś polski. Następnie w nocy z pierwszego na drugi listopada 1918 r. wojska austriacko-niemieckie wraz z Ukraińcami zajęły gmachy publiczne i urzędy we Lwowie, ustanawiając siłą oręża władze ukraińskie w mieście. (…) Drobne oddziałki legionistów polskich wraz ze studentami uniwersytetu i mieszkańcami Lwowa mimo braku broni stawiają zamachowi ukraińsko-niemieckiemu opór – i połowa Lwowa znajduje się w rękach polskich. Świadczy to o gorącym patriotyzmie polskim ludności Lwowa.

Wobec tej walki, która się toczy we Lwowie i całej w ogóle Galicji Wschodniej, między napadniętą znienacka ludnością polską, a niemiecko- ukraińskimi wojskami, które faktem zbrojnej okupacji, dokonanej przed rozpoczęciem rokowań pokojowych, chciały przesądzić ich wynik, odrywając przemocą Galicję Wschodnią od Polski, naród polski nie może zostać obojętny. Polacy w Galicji nie mogą nie bronić swych miast, w których stanowią przeciętnie 80%, z których przy powszechnym głosowaniu wybierani byli zawsze wyłącznie Polacy posłowie. Nie mogą oni również nie bronić swego prawa należenia do państwa polskiego, gdy w całej części kraju położonej na północ od Dniestru stanowią 50% ludności, a w tej części gdzie nawet na południe od Dniestru są w mniejszości (29%), cała kultura kraju jest dziełem polskiej pracy i zapobiegliwości.

Za: Polska w latach 1918-1939. Wybór tekstów źródłowych do nauczania historii, pod red. Wojciecha Wrzesińskiego, Warszawa 1986, str. 48-49

 

A. Przedstaw skład polityczny i status prawny Komitetu Narodowego Polskiego

B. Jaką postawę wobec wystąpień ukraińskich zajęły władze austriackie. Przedstaw dwa argumenty potwierdzające odpowiedź.

C. Wymień dwa argumenty przytoczone przez autorów noty uzasadniające prawo Polaków do walki o przyłączenie Ukrainy Wschodniej do Polski.