Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Konkordat zawarty między Polską a Stolicą Apostolską (10 lutego 1925 r.)

Art. I. Kościół Katolicki, bez różnicy obrządków, korzystać będzie w Rzeczypospolitej z pełnej wolności. Państwo zapewnia Kościołowi swobodę wykonywania Jego władzy duchowej i Jego jurysdykcja, jak również swobodną administrację i zarząd sprawami Jego i majątkiem, zgodnie z prawami Bożymi i prawem kanonicznym. (...)

Art. XI. Wybór arcybiskupów i biskupów należy do Stolicy Św. Jego Świątobliwości zgadza się zwracać  do Prezydenta Rzplitej przed mianowaniem arcybiskupów i biskupów diecezjalnych (...)

Art. XIII.1. We wszystkich szkołach powszechnych, z wyjątkiem szkół wyższych, nauka religii jest obowiązkowa. Nauka ta będzie dawana młodzieży katolickiej przez nauczycieli, minowanych przez władze szkolne, które wybierać ich będą spośród osób, upoważnionych przez ordynariuszów do nauczania religii. (...)

Art. XIV. Dobra należące do Kościoła nie będą przemiotem żadnego aktu prawnego, zmieniającego ich przeznaczenie, inaczej jak za zgodą władzy duchownej, z wyjątkiem wypadków przewidzianych przez ustawy o wywłaszczeniu dla celów regulacji przewozowych i rzek, obrony państwowej oraz podobnych celów. (...)

Art. XXIV.1. Rzplita Polska uznaje prawa osób prywatnych, kościelnych i zakonnych do wszystkich dóbr ruchomych i nieruchomych, kapitałów, dochodów oraz innych tytułów prawnych, które te osoby prawne posiadają obecnie na ziemiach państwa polskiego.

Historia prawa wyznaniowego. Wybór tekstów źródłowych, opracowanie Zdzisław Zarzycki, Kraków 2004, str. 251-260

 

A. Jaki to rodzaj źródła historycznego.

B. Dokonaj porównania powyższego dokumentu ze znanymi już ci umowami międzypaństwowymi. Wyciągnij wnioski.

C. Jakie sprawy i w jaki sposób zostały rozstrzygnięte w cytowanych fragmentach?