Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Program wyborczy republikanów z 1876 roku

Program republikański zaczyna się naturalnie od pochwały republikań­skiej administracji, która utrzymała całość Związku i zniosła niewolnictwo. Deklaruje, w przeciwieństwie do zasady suwerenności Stanów, do której nawoływali secesjoniści, że Stany Zjednoczone są „narodem” a nie „konfe­deracją”. Usprawiedliwia politykę partii (republikańskiej w stosunku do Po­łudnia, dodając, iż jest obowiązkiem rządu usunąć wszystkie powody uspra­wiedliwionego niezadowolenia części różnych klas społeczeństwa i zapewnić każdemu obywatelowi amerykańskiemu zupełną wolność i dokładną rów­ność w wykonaniu wszystkich jego praw cywilnych, politycznych i publicz­nych. (…)

W kwestii taryf [ceł], program – który musiał liczyć się z protekcjonistami stanów wschodnich, będącymi najwierniejszymi podporami, bez zniechęca­nia zwolenników wolnego handlu Południa lub Zachodu – jest zdania, że dochód winien być obficie wyciągany z ceł na towary importowane i tak obli­czony, aby obronić interesy amerykańskiej pracy i popierać dobrobyt całego kraju. (…) Wypowiada się zde­cydowanie przeciw oddawaniu ziemi publicznej korporacjom i monopolom – żąda modyfikacji istniejących traktatów z europejskimi rządami, aby przyznać przybranym obywatelom Ameryki tę samą opiekę, co Ameryka­nom z urodzenia, jak również konieczne prawa dla ochrony emigrantów. Domaga się natychmiastowego przeprowadzenia ankiety na temat imigracji mongolskiej (Chińczyków). Jest zadowolony z postępu, jaki został zrobiony w ostatnim okresie na drodze przyznania równości praw kobietom i dodaje, iż wszystkie uczciwe żądania, które będą mogły być w tym kierunku posta­wione, zostaną wzięte z całym szacunkiem pod uwagę. Program jest zdania, iż Kongres ma prawo i obowiązek wytępić na obszarze państwa taką po­zostałość barbarzyństwa, jak poligamia (…) W końcu zwraca uwagę opinii publicznej na po­ważne niebezpieczeństwo – na jakie sukces partii demokratycznej nie omie­szkałby wystawić Związek – wznowienia wewnętrznych walk, narażając honor narodowy i prawa ludzkości, bo duch i charakter partii demokratycz­nej nie zmienił się; pozostał takim, jakim był w epoce kiedy sympatyzował ze zdradą.

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 38: Stany Zjednoczone Ameryki Północnej 1865-1914, opracował Waldemar Michowicz, Warszawa 1959, str. 17-18

 

A. Wyjaśnij, jakie (zdaniem republikanów) niebezpieczeństwo zawisłoby nad Związkiem, gdyby wybory wygrała partia demokratów.

B. Scharakteryzuj politykę celną partii republikańskiej.

C. Przedstaw poglądy republikanów na temat rodziny i pozycji kobiet.